Blockchain

Informace se uschovávají v databázi. Každou databázi někdo spravuje a má k ní plný přístup. Co když ale nemáte důvěru v tohoto správce, obáváte se, že může informace v databázi pozměnit, aniž by se to dalo prokázat? V tu chvíli nastupuje blockchain, což je vlastně jakási databáze, kde je z principu nemožné ji zničit či podloudně pozměnit. Jedná se o databázi sdílenou ve veřejné nebo soukromé počítačové síti. Jak to funguje popsal jeden z nejpovolanějších, Otto Havle, předseda představenstva a výkonný ředitel firmy ELA Blockchain Services, průkopníka služeb blockchainu. Kolem tohoto principu se již vytvořil celý ekosystém, počínaje známými kryptoměnami.

My jsme se v přednášce zaměřili na komerční (průmyslové) využití této technologie éry digitálního vlastnictví a na porovnání s tím, co stojí v pozadí kryptoměn. Díky decentralizované povaze blockchainu mohou členové týmu pracovat s aktuálními a ověřenými informacemi, přičemž důležitá je bezpečnost a transparentnost informace. Výhody blockchainu se mohou odrazit například v oblasti sledování dodavatelského řetězce, ale existují i další aplikace, které přednášející zmínil.

Blockchain je stále relativně nová technologie, ale má potenciál výrazně ovlivnit projektové řízení. Projektoví manažeři, kteří se o blockchain zajímají, budou mít výhodu v tom, že budou připraveni na změny, které přinese. Koho téma zajímá více, najde kompletní prezentaci z přednášky na našem WEBu na tomto odkazu.

Rubriky: Co se stalo | Napsat komentář

Virtuální týmy

Přednáška se zaměří na definici a specifika virtuálních týmů. Představíme si pojem virtuálního týmu a zdůrazníme jeho specifika ve srovnání s klasickými týmy. Prozkoumáme klady a zápory práce ve virtuálním prostředí, včetně dopadu na komunikaci, spolupráci a produktivitu. Představíme osvědčené postupy a nástroje pro efektivní vedení a koordinaci virtuálních týmů. Zaměříme se na klíčové aspekty efektivní komunikace a budování důvěry v online prostředí. Uvedeme strategie pro motivaci a udržení angažovanosti členů virtuálních týmů. Ukážeme se inspirativní příklady a kazuistiky z praxe, které ilustrují fungování virtuálních týmů v různých oblastech.

Cílem přednášky poskytnout přehled o problematice virtuálních týmů v projektovém řízení, seznámit s osvědčenými postupy a nástroji pro efektivní práci ve virtuálním prostředí. A v neposlední řadě vás inspirovat k využití potenciálu virtuálních týmů pro vlastní projekty.

Přednášku pro nás připraví a následnou případnou diskuzi povede náš dlouholetý člen Jakub Vodička, Head of Project Management v ICZ, Senior Project Manager a IT konzultant. Vede tým projektových manažerů, kteří dodávají významné nebo komplexní projekty či programy pro různé klienty a sektory. Má více než 10 let zkušeností s řízením projektů, IT poradenstvím a rozvojem podnikání s certifikacemi v ITIL Create, Deliver and Support, PRINCE2 Practitioner 6th edition a IPMA Level B. Množství praktických připomínek se podílel i na vzniku velmi dobře hodnocené knihy Projektový manažer v době transformace.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Virtuální týmy

AI v projektovém řízení

Přednášku pro nás připravil Tomáš Vytisk, Team Lead, Senior Project Manager & Scrum Master. Je to ostřílený Senior Project Manager a Agile Leader. Díky mezinárodním zkušenostem s vedením mezifunkčních týmů si postupně zdokonalil své vůdčí schopnosti, které mu umožnily efektivně řídit stakeholdery a členy týmu pro dosažení cílů projektu.. V přednášce se zaměří na:

  • Úvod do AI v projektovém řízení: Představíme si koncept umělé inteligence (AI) a její potenciál pro transformaci projektového řízení.
  • Příklady využití AI v projektovém řízení: Prozkoumáme konkrétní příklady, jak se AI používá v různých fázích projektového cyklu, od plánování a analýzy rizik až po monitoring a reporting.
  • Výhody a nevýhody AI v projektovém řízení: Zhodnotíme klady a zápory implementace AI v projektovém managementu.
  • Výběr a implementace nástrojů AI: Poskytneme praktické rady pro výběr a implementaci vhodných nástrojů AI pro vaše projekty.
  • Budoucnost AI v projektovém řízení: Nahlédneme do trendů a vývoje AI v oblasti projektového managementu a zodpovíme otázky týkající se budoucnosti této technologie.
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem AI v projektovém řízení

Jak se agilita promítá do klasického PM, budoucnost hybridního PM

Podle nedávných průzkumů PMI už polovina projektů probíhá v hybridním modelu řízení, z toho zbytku mírná většina je řízena prediktivní metodikou. I u nás se setkáváme stále častěji s projekty kde se prolíná prediktivní a agilní přístup. Cílem diskuze bude vzájemně si vyměnit zkušenosti s dopadem agilního projektového managementu na klasický PM přístup. Můžeme diskutovat o trendech a výzvách v oblasti hybridního PM, které kombinuje agilní a klasické prvky. Součástí diskuze možná budou i znalosti a nástroje pro efektivní práci v hybridním PM prostředí.

Chcete se zúčastnit? Nezapomeňte vložit svou otázku k uvedené problematice, ať si máme o čem povídat!

 

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak se agilita promítá do klasického PM, budoucnost hybridního PM

Soutěž Udržitelné projekty

Už 3. rokem Česká komora PMI se svými partnery pořádá Soutěž Udržitelných projektů (https://pmi.cz/udrzitelne-projekty-2023/2024), v rámci které se utkávají studenti různých vysokých škol. Soutěž má kategorii Studenti a Inspirativní jednotlivci, kdy je možné podat jakýkoliv projekt s „udržitelným tématem“ v jeho libovolné životní fázi (od zadání po ukončení). Projekty byly nejdříve posuzovány z hlediska formální správnosti, z hlediska principů a postupů doporučené praxe projektového řízení, a až poté budou posouzeni dle prezentací ze strany studentů (dle dosažených výsledků či záměrů). A právě prezentace projektů budou klíčovým obsahem setkání na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze, dne 18. dubna 2024. Setkání bude probíhat od 9:00 do 11:30 v zasedací místnosti E155 – kdokoliv z praxe je srdečně vítán do publika. Setkání proběhne pod přímou záštitou České komory PMI. Odkaz pro přihlášení: https://forms.office.com/e/Cv5mNSGeJS

Rubriky: doc. Bartoška radí | Napsat komentář

Kdo si hraje nezlobí aneb manažerskou hrou projektu k lepší náladě (nejen ve výuce)

V uplynulém zimním semestru 2023/2024 na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze proběhl ve výuce volitelného předmětu Plánování a řízení projektů zajímavý malý pilotní výzkum. Vyučující zkoumali změnu nálady u studentů při manažerských hrách projektu pomocí dotazníku POMS (Profiles of Mood States, Stuchlíková a kol. 2005). Pilotního výzkumu se zúčastnilo 49 studentů ve 4 studijních skupinách a ve dvou různých hrách.

Manažerská hra projektu probíhala v podobě týmů, kdy každý obdržel stejné zadání i doporučený postup. Manažerská hra projektu měla dvě provedení: tradiční (waterfall) a agilní způsob řízení projektu (týmu). Obě hry probíhaly odděleně na různých cvičeních. Při waterfallu studenti sestavovali jednoduchý plán a harmonogram projektu s využitím WBS. Při agilním způsobu řízení týmy využily zjednodušenou formu metody Scrum. Každý student před a po realizaci hry (v obou provedeních) vyplnil dotazník POMS.

Na uvedených grafech jsou patrné rozdíly mezi stavem nálady u studentů před workshopem (varianta A) a po workshopu (varianta B). Zejména únava (fatigue) klesá a vitalita (vigour) u týmů roste. Zajímavé je, že tato změna je statisticky významná u agilního způsobu řízení (Traditional: p-value = 0.602107; Agile: p-value = 0.013959; hodnota pro Wilcoxonův test: 0.05). Vliv manažerské hry projektu na náladu studentů byl patrný u obou způsobů, ale u waterfallu statisticky neprůkazný. Že by waterfall nebyl přeci jen tak atraktivní ve hře, že by více studenty unavoval? Uvidíme, co přinese další výzkum.

Výsledek není překvapivý. Jak praví klasik: “kdo si hraje nezlobí”. Škola hrou je silný fenomén. Především v případě projektového řízení je možné hravou formou předávat jak teoretické znalosti, tak zejména dovednosti praktické. Studenti zjevně “pookřáli”, ztratila se jim únava, narostla energie, z výuky odcházeli “zrelaxovaní”. Zde je možné vidět i přínos či pozitivní vliv projektového řízení jako způsobu práce a myšlení – principy a postupy projektového řízení zlepšují náladu!

Co však stojí za povšimnutí je škálový psychologický dotazník POMS, který pro české prostředí přeložili a upravili autoři studie Stuchlíková a kol. (2005). Hojně a tradičně se využívá v psychologii sportu, případně v psychoterapeutické praxi, a to pro zjištění a změnu aktuální nálady (nebo také afektivního stavu). Jedná se ale o metodu, která se přímo nabízí i pro sledování projektových týmů a jednotlivých členů při různých aktivitách či zátěži (ohraničené intervenci). Sledováním změny stavů nálad (i v dlouhém čase) by bylo možné odhadnout například blížící se krizi či vyhoření týmu nebo jednotlivce.

Autoři pilotního výzkumu na PEF ČZU v Praze, Ing. Josef Kunhart, MBA a doc. Ing. Jan Bartoška, Ph.D., budou ve výzkumu pokračovat – uvidíme, s čím přijdou příště.

Literatura: Stuchlíková, I., Man, F. and Hagtvet, K. (2005) ‘Dotazník k měření afektivních stavů: Konfirmační faktorová analýza krátké české verze’, Československá Psychologie, vol. 49, no. 5, pp. 459–469.

Rubriky: doc. Bartoška radí | Napsat komentář

Optimalizace postupů projektového řízení

Zveme vás na výměnu názorů projektových manažerů, kde se zaměříme na téma „Optimalizace postupů projektového řízení“. Budeme diskutovat o běžných výzvách, kterým čelí organizace při optimalizaci svých procesů projektového řízení, a hledání osvědčených postupů pro jejich zlepšení. Budeme také zkoumat roli projektových manažerů v tomto procesu a způsoby, jak zajistit, že procesy projektového řízení budou flexibilní a udržitelné i v dlouhodobém horizontu.

Těšíme se na vaši účast a na podnětnou výměnu názorů. Nezapomeňte vložit svou praktickou otázku, ať máme o čem diskutovat!

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Optimalizace postupů projektového řízení

Kreativita a inovativnost projektového týmu

Budeme diskutovat o strategiích pro vytvoření kultury kreativity a inovace v týmu projektu, o vlivu osobnostních typů jednotlivých členů týmu na podporu kreativity a inovace, o běžných překážkách v této oblasti a o způsobech, jak je překonat; ale také o naladění rovnováhy mezi potřebou kreativity a inovace a dodržováním termínů a cílů projektu.

Těšíme se na vaši přítomnost a na inspirativní výměnu názorů.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kreativita a inovativnost projektového týmu

Kvalita řízení projektu

7. března proběhla další diskuze na uvedené téma. Zatím vždy v našich diskuzích převažovala kvalita projektu, tedy míra, do jaké je produkt nebo služba vytvořená projektem v souladu s požadavky zákazníka. Ale o tom to tentokrát nebylo. Zaměřili jsme se na procesy řízení projektu. Kvalitou řízení projektu je míra, do jaké jsou procesy řízení projektu navrženy, implementovány a udržovány tak, aby produkovaly výsledky, které splňují požadavky zainteresovaných stran. Je tedy ve vztahu k „Fitness for use“.

Krátký záznam z diskuze najdete tam, kde jsou ostatní. Co z diskuze zaujalo?

  • Jaký způsob monitoringu je z hlediska kvality řízení nejefektivnější?

Aby byl spolehlivý a optimálně se generoval sám. Musí obsahovat retrospektivu. Záleží ale na kultuře firmy. Kvalita řízení se nedá měřit, ale je to často „dojem“ jak to působí. Příjemcem informace je liniový šéf projekťáků.

  • Jak zajišťujete aby odhady byly realistické?

Klíčová je osobní zkušenost pro to, abych dokázal expertní odhad případně upravit. Odhady musí dělat ten, kdo bude odpovídat za realizaci.

  • Je k něčemu dobré dosahovat vysokou kvalitu řízení projektu pokud zároveň nedosahuji vysokou kvalitu projektu (= produktu nebo služby)?

Ano, je to otázka cti. Problémy je třeba vyjasnit před podpisem project charteru, pak už nelze rozporovat.

  • Pomůže ke zvýšení kvality školení členů týmu?

Spíš pomůže edukace a mentoring a průběžná rekapitulace stavu. Nezapomenout rekapitulaci důvodu proč se to dělá, je to důležité pro pochopení priorit.

Rubriky: Co se stalo | Napsat komentář

Sociální dovednosti

Poslední únorový den jsme se sešli ve firmě OKsystem na přednášku o sociálních dovednostech. Rozvinuté sociální dovednosti nám pomáhají v práci a zvyšují šance na úspěch. Přednáška vycházela z knihy „Jak jsem potkal programy“ a shrnula konkrétní tipy a triky. Soustředila se na typický průběh vyjednávání, jak se na něj připravit a hlavně jak co nejrychleji odhadnout protivníka, včetně jeho účinné motivace. Také jsme diskutovali o metodě bálintování, která se osvědčila v situacích, kdy některý člen týmu byl „nečitelný“ a nebyla jasná motivace jeho činů.

Účastníci v pilné práci

Jak ukazuje obrázek, přednáška účastníky zaujala a doufáme, že jim hlavně pomůže v praktickém řízení projektů. Prezentaci z přednášky najdete v sekci zápisů.

Rubriky: Co se stalo | Napsat komentář