První situace: Motivace
Finanční motivace se posouvá do hygienických faktorů, tedy spíše demotivuje její nepřítomnost než že by motivovala – aby vůbec motivovala, musí být rozsahem významná. Jsou osoby, které již finančně motivovat nelze – pak použijte jiné faktory (druh práce, prestiž, atd.). Je chybou vázat odměny na finanční úspěch projektu (může být mimo možnosti ovlivnění týmem), ale je třeba využívat i jiné faktory. Nicméně nepřítomnost finanční odměny může tým výrazně demotivovat a s tímto faktorem je opět rozumné pracovat jako s rizikem – včetně jmenování správce takového rizika někým, kdo má sílu tento fakt ovlivnit.
Druhá situace: Otevřenost
Platí princip, že pravda je podmínkou důvěry. Určitě tedy eskalovat. Můžeme se setkat s opačným stavem – nadměrným filtrováním informací. Je-li jeho důvodem obava, pak řešení nespočívá ve skrývání informací, ale v udržení kontroly nad rozhovorem. Toho lze dosáhnou pomocí páru základních pravidel:
- mluvit otevřeně,
- předem se ale vybavit variantami a jejich zdůvodněním a tak a nebýt submisivní (viz dále).
Není to ale jednoduché a vyžaduje to i nezávislost („mohu být odejit kdykoliv“).
Komunikace v projektu je tak důležitá, že dokonce je vhodnější „překomunikovat“ než komunikovat málo. Při velkém množství kontaktů se stává pravidlem rozesílání mailů na množství adres a v takové situaci stojí za úvahu využít principu blogu či moderované diskuze, které zpřístupní komunikaci one-to-many. Je to metoda vhodná pro informování v obecnější rovině většímu počtu podílníků – jak interních členů týmu, tak externích osob.
Nicméně formulace otázky může svědčit i o tom, že problém není v množství komunikace, ale v tom, že PM nenabízí alternativy k řešení. Nezapomeňte: správný PM nikdy nenosí problémy, ale varianty k rozhodnutí! Pokud toto pravidlo poruší, bude brán jako trouble maker, pokud ke každému problému připraví i varianty řešení, bude brán jako odborník na svém místě.
Třetí situace: Rizika
Know-how je zásadně potřeba udržet ve firmě, bez toho může mít firma problém – například tím, že obchodníci mají zvyk prodávat znalosti které již byly dříve prodány (opakovaný prodej) a nedbají toho, že znalost již není k dispozici. Proto je třeba ji získat do firmy, např. párováním. Další možnost spočívá v dlouhodobém setrvání zdrojů ve firmě.