Pokračujeme
v seriálu, který čerpá a bude čerpat z ohromného rezervoáru rad a zkušeností
získaných na nesčetných diskuzích, které již v rámci Projektového Undergroundu
proběhly. Nejde
o teoretické rozbory, ale naopak o zcela praktické situace a jejich řešení.
Snažíme se vybrat situace, které se na diskuzích opakovaly, a také postupy,
které v praxi pomohly
Nejprve najdete popis situace a odpověď či doporučené řešení je až dále v textu Zpravodaje. To proto, abyste si mohl vyzkoušet, jak byste takovou situaci řešil sám, kdybyste se s ní setkal – a pak si porovnat svoje zkušenosti se zkušenostmi ostatních. No a vůbec nejraději budeme, pokud se popisem „strefíme“ do problému, který vás aktuálně trápí, a přispějeme tak zkušenostmi k jeho řešení.
První situace: motivace
Jakým způsobem by měl vedoucí projektový manažer motivovat členy týmu, když mají velké pochybnosti o úspěšnosti projektu?
Druhá situace: komunikace
Chápete otevřenost nebo alespoň jeden její aspekt (včasnou eskalaci narůstajících problémů, jejichž řešení je mimo možnosti projektového manažera) jako věc pozitivní a snažíte se ji uplatňovat. Občas se ale setkáte s reakcí typu: „Vážený pane, Vy ten projekt, zdá se, nejste schopen, uřídit.“ Jaká jsou kritéria, co ze zdánlivě jasně po eskalaci volajících problémů raději filtrovat? Očekávají v českých podmínkách manažeři skutečně otevřenost nebo preferují „sunshine reporting“?
Třetí situace: hodnocení
Jak hodnotit soft skills v hodnocení podřízeného – ve smyslu jsem vedoucí Projektové kanceláře a mám či nemám a jak hodnotit soft skills u ostatních projekťáků?